Car Audio See Pioneer TSD1602R 6.5 Inch Two-Way Speakers with 260 Watts Max Power Details
Product Description
Pioneer Ts-D1602R 6.5-Inch 2-Way 260-Watt Speaker
Amazon.com
These 6-1/2-inch, two-way speakers from Pioneer deliver 260 Watts of maximum power (60 Watts nominal). They feature rock-solid woofers, literally--basalt fiber is interwoven with aramid for a cone that is extremely rigid and lightweight, for serious sound integrity. Pioneer's rear chamber tweeter enclosures boast an extended mid-range frequency, which means improved vocal imaging. And the built-in crossover ensures a smooth response from both.
The Pioneer D-SeriesD-Series speakers transform an ordinary in-car listening experience into an extraordinary one. Crafted to cater to those with an ear for exceptional audio, the D-series brings you the latest technological advances in sound engineering, including the world's first cone comprised of Basalt volcanic rock fibers. Powerful, solidly constructed, and easy to install, D-Series speakers accurately capture the magic of an artist's live performance. |
TS-D1602R FeaturesDual-Layer IMX (Injection Molded Matrix) Aramid/Basalt Fiber Composite Cone Rear Chamber Tweeter Enclosure High-Quality Crossover Smooth Off-Axis Response | Two-way speakers with 260 watts power handling. |
TS-D1602R Specs
| Woofer Cone Material: | Dual-Layer IMX Aramid/Basalt Fiber Composite Cone |
| Surround: | Butyl Rubber for Smoother Response |
| Voice Coil Bobbin: | Glass-Imide |
| Voice Coil Wire: | OFC Copper |
| Damper: | Aramid Fiber |
| Tweeter: | 1-1/8" Soft Dome with Magnetic Fluid and Neodymium Magnet |
| Rear Chamber Tweeter Design: | Rear Chamber Design for Lower Crossover Frequency |
| Basket Design: | Full Depth Basket for Rich Bass Response |
| Wave Guides: | Wave Guides For Dispersion Control |
| Built-in Passive Crossover: | -6dB/Oct. LPF, -12dB/Oct. HPF |
| Speaker Grille: | Included |
| Watts MAX. Music Power: | 260 Watts |
| Watts Nominal Power Handling: | 60 watts |
| Frequency Response: | 35 Hz to 32 kHz |
| Sensitivity (1W/1m): | 88 dB |
| Ohm Rating: | 4 |
| Mounting Depth: | 2-3/8" (59 mm) |
| Cut-out Dimensions: | 5" (128 mm) |
| Custom-Fit Basket: | Improved Fit on GM Oversized 6-1/2" Applications |
Pioneer Car Audio Systems
Pioneer's Mobile Business Group is known for offering the kind of in-car products that make driving more enjoyable by offering high quality audio and video, seamless connectivity and ease-of-use. Its focus is on the development of new digital technologies including audio video, navigation and satellite radio, while maintaining its strong heritage in products for car audio enthusiasts and sound competitors.What's in the Box
Pioneer TS-D1602R Two-Way Speaker (Pair), Mounting Hardware, Installation Guide- 6-1/2-inch two-way speakers with 260 watts maximum power handling (60 watts nominal)
- Woofers feature dual-layer IMX aramid/basalt fiber composite cone with butyl rubber surround
- 1-1/8-inch soft-dome tweeters with magnetic fluid and neodymium magnet
- Built-in crossover with -6dB/octave low-pass and -12dB/octave high-pass filters
- 35 Hz to 32 kHz frequency response with 88 dB sensitivity
More About Pioneer TSD1602R 6.5 Inch Two-Way Speakers with 260 Watts Max Power
The original car music system was merely a r / c having irregular wedding reception. Your next era involved some sort of recorded argument terrace, yet modifying these had been tricky and could end up being totally unsafe when you were being operating. Todays auto audio and video clip tools produce remarkable appear in addition to display quality, generating ones voyage much more pleasurable.One of the prime titles throughout sound apparatus for many years is actually Leader, as well as presently there move into the automobile sound recording sector may be unbelievably effective. His or her DEH 2200 UB product is surely an outstanding instance of a auto sound recording device. Having an exceptional retail cost of around $80, that item truly provides about appears to be and appear good quality. Independent of the airwaves you do have a COMPACT DISC center plus CD. This completely removable faceplate is great for safety measures because could well be burglars can't discover what type of unit you could have. Ladies USB dock to help you plug inside your mp3 along with hear all of your preferred music while not having to transform your Cd's consistantly, very helpful on a extended voyage. Overall an extremely pleasant piece of equipment for the somewhat tiny cost.
This Master DEH 1300MP retails from all around $70 and is another excellent sound recording device. They have each of the options that come with it truly is compatriot nevertheless has not got the actual mp3 facility. It offers the actual Disc player along with the CD radio that looks amazing blasting through the 5 times 50 watt output. This whitened LCD screen is quite stunning against the dark-colored qualifications and also tends to make direction-finding actually easier. Your extractible faceplate also occurs while typical. An excellent little system for virtually every auto.
Even though they create excellent units, Founder may not be the only real corporation undertake a large portion from the automobile audio tracks marketplace. For around $60 you can find oneself the actual Clarion CZ300. There's no skimp regarding top quality simply by forking over a real tiny value. Stereo, DVD, MP3 FORMAT, ipod touch appropriate in addition to violet the teeth are just some of the particular functions that the Clarion have packed in to this gadget. The actual supplement on the glowing blue teeth tends to make secure, automatically discussions via your own compatible cellular phone. It will enjoy the songs you have kept for the AUDIO within your cellular phone, This is some sort of finances charged appliance, though the characteristics tend to be anything but.
And so you do have a fantastic sound system, and are trying to increase the sound high quality. If this is the position you are within, your Pyle PL634BL 3 method speaker system could be precisely what you are searching for. These kinds of audio system calculate 6. 5 ins all over and may very easily handle a new mighty 360 t of energy. Your woofer carries a poly hypodermic injection cone plus a are around connected with rubberized butyl. Returning prepared to install using almost all wires, propane gas grills and rising electronics, and also retailing with a simple $20, most of these audio system are usually precisely what your current speakers happen to be awaiting.
For anyone who is among the many associated with a huge number of motorist which understand get DISC in your vehicle to be able to amuse your kids with high in volume excursions, maybe you have run into this challenge. The children are usually delighted in the back and you are unable to pick up your current new music over the audio from the DVD MOVIE. XO imaginative and prescient vision got this fully briefed in addition to made the IR620 common wifi foldable earbuds. These kind of earphones are generally incredibly cozy in order to put on along with further cushioning in the ear glasses. The actual ample adjustability tends to make these suitable for everyone from children for you to grown ups. The manage buttons are generally on the aspect of the headphones intended for benefit as well as simplicity of use. Cheaper than $20, each mum or dad needs some!
No comments:
Post a Comment