Car Audio See Pioneer TS-SW3001S4 12-Inch Shallow Step Up S4 Subwoofer Details
Product Description
12-Inch Shallow Step Up S4 Subwoofer
Amazon.com
~This 12-inch shallow subwoofer handles 1500 watts max., 400 watts nominal power, and delivers deep bass with top-notch sound quality thanks to features like Pioneer's extremely strong and lightweight Interlaced Basalt/Carbon Fiber Reinforced IMPP Cone.
Pioneer's Shallow Series SubsLean and Mean "ib-FLAT" Install Anywhere |
TS-SW3001S4 FeaturesInterlaced Basalt/Carbon Fiber Reinforced IMPP Cone 3-Layer Radial Surround Spring-Compression Binding Posts Add Newly Designed Spoke Grilles | This 12-inch shallow subwoofer handles 1500 watts. |
TS-SW3001S4 Specs
| Size: | 12-Inch |
| Woofer Cone Material: | Interlaced Basalt/Carbon Fiber Reinforced IMPP Cone |
| Surround: | 3-Layer Fiber Woven Radial Surround with M-shape Cross-section |
| Voice Coil: | Aluminum 6 Layer, Long Voice Coils |
| Voice Coil Wire: | Aluminum |
| Voice Coil Bobbin: | Phenol Resin Coated Glass Cloth |
| Magnet Construction: | Strontium |
| Basket Design: | Cast Aluminum Basket with Fin-Shaped Design |
| Gasket: | Rubber |
| Wire Terminals: | Silver Spring Compression Terminal |
| Watts MAX. Music Power: | 1500 Watts |
| Watts Nominal Power Handling: | 400 Watts |
| Frequency Response: | 20 ~~ 230Hz |
| Sensitivity: | 93dB |
| Ohm Rating: | 4 ohm |
| Recommended Enclosure: | 0.5 ~~ 1.0 Cubic Feet |
| Dimensions: | 13" x 3-7/8" |
| Mounting Depth: | 3-1/4" |
| Accessory Grill: | UD-G308 |
Pioneer Car Audio Systems
Pioneer's Mobile Business Group is known for offering the kind of in-car products that make driving more enjoyable by offering high quality audio and video, seamless connectivity and ease-of-use. Its focus is on the development of new digital technologies including audio video, navigation and satellite radio, while maintaining its strong heritage in products for car audio enthusiasts and sound competitors.What's in the Box
Pioneer TS-SW3001S4 Subwoofer, Mounting Screws/Washers, Installation Guide~- 12-inch Shallow Series subwoofer with 1500 Watts maximum (400 nominal) power handling
- Basalt/carbon fiber reinforced IMPP cone with fiber-woven radial surround
- 4-ohm single voice coil design
- 20 Hz to 230 Hz frequency response with 93 dB sensitivity
- 3-1/4-inch mounting depth
More About Pioneer TS-SW3001S4 12-Inch Shallow Step Up S4 Subwoofer
Some sort of Kenwood vehicle sound recording manual is required to steer a client about how to put in, run in addition to take care of numerous Kenwood auto sound merchandise. An excellent information should be apparent and also succinct. At times, the last issue people take a look at is often a manual and this is because several guides tend to be too prolonged. Others usually are published within hardly any heroes and they're plenty of in order to allow you to deeply sleep. Manuals usually are not generally set up within a best method in fact it is on us all for you to know how to go around the challenge and still have study materials that could successfully provide their own purpose. For starters, manuals are usually almost everywhere the place where a Kenwood car or truck sound recording product can be. You can obtain the particular guides with the product in which indicates how the solution performs as well as the features that are included with the item.Online stores offer you their own person instructions if you search for study materials, this methods usually are tremendous and you should buy them. You're going to get study materials according to the item you've. In a number of web-sites, you have to sign up and become a member and you can phone instructions via e mail. Outlets in your area furthermore offer you exclusive instructions intended for products and you should certainly not find any problem having these. Kenwood auto audio guides ordinarily have the particular label with the solution in the top then the actual attributes, characteristics as well as qualities and also information. The most important part staying where to start in addition to what not to carry out. The particular cautions proceed quite a distance in helping a person avoid the pitfalls seen by several first-time people. Whenever receiving as well as reading instructions, it is advisable to devote intellect the following.
You need to understand the level of study materials you have. There are study materials that will basically show you upon the installation of Kenwood automobile music. You need to know in which some guides are definitely more certain. If you have any information to guide you with set up, let it become at a supply that you could trust. To get this, realize whether the keep is usually dependable to deliver a superb guide. As long as they are generally registered and also have a few expertise in the flooring buisingess, they have almost certainly come up with manuals tailor made to accommodate desires on the customers. They must be legible in addition to simple to follow. Above all, they should contain the appropriate details. Some instructions usually are inadequately exhibited a language that's ambiguous along with intricate. It truly is and so readily available some sort of handbook that will seems very helpful by experiencing that. When you find a good unnecessary manual, it truly is likely since you didn't stipulate within the Kenwood auto audio tracks merchandise a person required any guide book with regard to.
You will find that there are a special handbook or guidebook per product one example is you can find Kenwood automobile audio tracks guides regarding amplifiers, receivers, subwoofers, stereos among others. If you locate you don't know very well what a certain guide book indicates, it is most likely a good idea to ask the local car or truck audio tracks retailer attendant. A number of people proceed through some sort of guide ahead of that they get away from any shop and they ensure that they've got used in each of the tough ways as well as conditions. When you're via having guides that you are silly enough in order to toss these people out until you have got that want for you to reference these people. Exactly like some other document, you should maintain all of your manuals safely and securely in a very report as the important details can be useful. With your normal suggestions about Kenwood auto audio tracks guides, enjoy yourself whilst you learn to perform and also deploy your own Kenwood car audio tracks.
No comments:
Post a Comment