Car Audio See Pioneer TS-D1320C 5.25-Inch Rev-Series 180-Watt Speaker Package Details
Product Description
Pioneer Ts-D1320C 5.25-Inch Rev-Series 180-Watt Speaker Package
Amazon.com
This 5-1/4-inch component system from Pioneer delivers 180 Watts of maximum power (35 Watts nominal), and offers the flexibility and improved soundstage of a component installation. The woofers are rock-solid, literally--basalt fiber (interwoven with aramid) is extremely rigid and lightweight, for serious sound integrity. Pioneer's rear chamber tweeter enclosures boast an extended mid-range frequency, which means improved vocal imaging. And the included crossovers ensure a smooth response from both.
The Pioneer D-SeriesD-Series speakers transform an ordinary in-car listening experience into an extraordinary one. Crafted to cater to those with an ear for exceptional audio, the D-series brings you the latest technological advances in sound engineering, including the world's first cone comprised of Basalt volcanic rock fibers. Powerful, solidly constructed, and easy to install, D-Series speakers accurately capture the magic of an artist's live performance. |
TS-D1320C FeaturesDual-Layer IMX (Injection Molded Matrix) Aramid/Basalt Fiber Composite Cone Rear Chamber Tweeter Enclosure High-Quality Crossover Smooth Off-Axis Response Fits 6"x8" Applications | Widen your soundstage with this 180-watt component system. |
TS-D1320C Specs
| Woofer Cone Material: | Dual-Layer IMX Aramid/Basalt Fiber Composite Cone |
| Surround: | Butyl Rubber for Smoother Response |
| Voice Coil Bobbin: | Glass-Imide |
| Voice Coil Wire: | OFC Copper |
| Damper: | Aramid Fiber |
| Copper Ring: | OFC Copper |
| Tweeter: | 1-1/8" Soft Dome with Magnetic Fluid and Neodymium Magnet |
| Rear Chamber Tweeter Design: | Rear Chamber Design for Lower Crossover Frequency |
| Basket Design: | Full Depth Basket for Rich Bass Response |
| Built-in Passive Crossover: | Audiophile-Grade Outboard with -12dB/Oct. LPF/HPF |
| Speaker Grille: | Included |
| Custom-Fit Basket: | 6x8 Adapter Included |
| Watts MAX. Music Power: | 180 Watts |
| Watts Nominal Power Handling: | 35 watts |
| Frequency Response: | 35 Hz to 33 kHz |
| Sensitivity (1W/1m): | 88 dB |
| Ohm Rating: | 4 |
| Mounting Depth: | 2-1/4" (57.5 mm) |
| Cut-out Dimensions: | 4-3/4" (121 mm) |
Pioneer Car Audio Systems
Pioneer's Mobile Business Group is known for offering the kind of in-car products that make driving more enjoyable by offering high quality audio and video, seamless connectivity and ease-of-use. Its focus is on the development of new digital technologies including audio video, navigation and satellite radio, while maintaining its strong heritage in products for car audio enthusiasts and sound competitors.What's in the Box
Pioneer TS-D1320C Component Speaker Package (Two Woofers, Two Tweeters, Two Crossovers), Mounting Hardware, Installation Guide- 5.25-inch component system with 180 watts maximum power handling (35 watts nominal)
- Woofers feature dual-layer IMX aramid/basalt fiber composite cone with butyl rubber surround
- 1-1/8-inch soft-dome tweeters with magnetic fluid and neodymium magnet
- Audiophile-grade outboard crossover with -12dB/octave low- and high-pass filter
- 2-1/4-inch mounting depth; fits 6 x 8-inch applications with included adapter
More About Pioneer TS-D1320C 5.25-Inch Rev-Series 180-Watt Speaker Package
Motor insurance InformationInsurance is usually an costly proposition. The purchase price will get additional upon as soon as you obtain your auto. A number of the charges including offering expenses, fix charges, MOT, path tax charges are usually different added charges. Many people find yourself paying out a lot money with regard to gas just like petrol in addition to diesel for our car. Thinking of most of these, it truly is well-advised that you simply be put into regarding Motor insurance and as well be sure to increasingly becoming a good deal in your insurance policy insurance agencies the precise insurance data.
This particular notion of engine insurance policy will be genuinely puzzling for a newbie generator manager. Economic crisis timer is sure to receive puzzled considering the words. Once they recognizes your entire strategy soon after accomplishing a number of exploration and as well some quantity of track record reading, yet take a much better situation to look at the aid of the internet to name a policy giving them the most beneficial for a lot less top quality. The best form of car insurance policy data could support him or her over time as well as would handle his or her additional bills.
Insurance
The technique of insurance seriously isn't because hard because it is usually identified to become. After you research before you buy and also recognize that, it can be pretty uncomplicated and uncomplicated. You'll find 3 standard types of insurance coverage. Here is the beginning and also you'll want to take the correct decision concerning the insurance plan you intend to get.
1) 3rd Party
This can be the almost all simple as well as hassle-free kind of insurance policies you could buy. It is necessary that all generator operator buys this because it is required for legal reasons. The idea here's in which in the event that there's any sort of accident brought about caused by your own neglectfulness, people are responsible for reimbursing the actual costs associated with injury along with restore brings about for the automobile. An unauthorised insurance policy does not give you the versatility associated with professing loss in case just about any brought on in your vehicle. Likewise, if your vehicle continues to be taken, you are unable to state payment on the insurance company.
2) Third party, Hearth in addition to Theft
This particular policy is slightly superior as compared to simple 3rd party insurance policies. With this insurance plan, damage caused to an alternative automobile receives coated. Also problems if virtually any triggered on your own auto is insured. Moreover, your car or truck can also be included versus any destruction brought on as a result of flames. Furthermore, it shields people by robbery. It is certainly dearer when compared with the basic insurance plan. It definitely gives a greater insurance policy coverage having a small added price.
3) Extensive Insurance
This sort of auto insurance will be costlier in comparison with 3rd party insurance plan. It handles damages brought on on your car in case you have the effect of your crash. This shields the particular defaulter as well. Instances associated with struck and work may also be included within a real plan. Extensive procedures cover vehicle sound recording methods; supply totally free replacement of this dashboard or windscreen in case damaged. If you are auto conks away from and also you are usually still left stranded midway, you can always face up the insurance provider and also aid is furnished promptly. These additional attributes enhance the advanced amount. So ensure you would wish these capabilities then decide no matter whether you intend to use with this plan as well as definitely not. These capabilities make this coverage a costly proposal and also you'll want to choose your current prerequisite previous to arriving at a decision.
Comprehensive information on Ny Car insurance policy can be acquired by Team associated with The big apple Condition Insurance coverage. In a metropolis just like The big apple, both the defaulter along with defaulted bash don't need to trouble, since charges are included in own celebrations and every get together could decide their own costs by means of his or her insurance policies.
No comments:
Post a Comment