Car Audio See Pioneer TSD6802R 6 X 8 2-Way 260 Watt Speakers Details
Product Description
Pioneer Ts-D6802R 6-Inch X 8-Inch 2-Way 260-Watt Speaker
Amazon.com
These 6-by-8-inch, two-way speakers from Pioneer deliver 260 Watts of maximum power (60 Watts nominal), and provide a custom fit for Ford and Mazda vehicles. They feature rock-solid woofers, literally--basalt fiber (interwoven with aramid) is extremely rigid and lightweight, for serious sound integrity. Pioneer's rear chamber tweeter enclosures boast an extended mid-range frequency, which means improved vocal imaging. And the built-in crossover ensures a smooth response from both.
The Pioneer D-SeriesD-Series speakers transform an ordinary in-car listening experience into an extraordinary one. Crafted to cater to those with an ear for exceptional audio, the D-series brings you the latest technological advances in sound engineering, including the world's first cone comprised of Basalt volcanic rock fibers. Powerful, solidly constructed, and easy to install, D-Series speakers accurately capture the magic of an artist's live performance. |
TS-D6802R FeaturesDual-Layer IMX (Injection Molded Matrix) Aramid/Basalt Fiber Composite Cone Rear Chamber Tweeter Enclosure High-Quality Crossover Smooth Off-Axis Response | Two-way speakers with 260 watts power handling. |
TS-D6802R Specs
| Woofer Cone Material: | Dual-Layer IMX Aramid/Basalt Fiber Composite Cone |
| Surround: | Butyl Rubber for Smoother Response |
| Voice Coil Bobbin: | Glass-Imide |
| Voice Coil Wire: | OFC Copper |
| Damper: | Aramid Fiber |
| Tweeter: | 1-1/8" Soft Dome with Magnetic Fluid and Neodymium Magnet |
| Rear Chamber Tweeter Design: | Rear Chamber Design for Lower Crossover Frequency |
| Basket Design: | Full Depth Basket for Rich Bass Response |
| Wave Guides: | Wave Guides For Dispersion Control |
| Built-in Passive Crossover: | -6dB/Oct. LPF, -12dB/Oct. HPF |
| Speaker Grille: | Included |
| Watts MAX. Music Power: | 260 Watts |
| Watts Nominal Power Handling: | 60 watts |
| Frequency Response: | 30 Hz to 32 kHz |
| Sensitivity (1W/1m): | 88 dB |
| Ohm Rating: | 4 |
| Mounting Depth: | 2-3/4" (65.4 mm) |
| Cut-out Dimensions: | 7-1/2" x 5-1/4" (191 mm x 133 mm) |
| Custom Fit Basket: | Custom fit for Ford and Mazda |
Pioneer Car Audio Systems
Pioneer's Mobile Business Group is known for offering the kind of in-car products that make driving more enjoyable by offering high quality audio and video, seamless connectivity and ease-of-use. Its focus is on the development of new digital technologies including audio video, navigation and satellite radio, while maintaining its strong heritage in products for car audio enthusiasts and sound competitors.What's in the Box
Pioneer TS-D6802R Two-Way Speaker (Pair), Mounting Hardware, Installation Guide- * Dual layer IMX (injection molded matrix) * Aramid fiber cone * soft dome tweeter with rear chamber * Wave guides with dispersion control * Passive crossover with high-qual
- * Sensitivity: 88 dB * RMS Power Range : 60 Watts * Peak Power Handling: 260 Watts * Impedance: 4 Ohm * Frequency response: 30-32000 Hz * Design: 2 Way * Woofer Composition: IMPP * Tweeter Composition: PEI * Diameter: 6x8 Inch
More About Pioneer TSD6802R 6 X 8 2-Way 260 Watt Speakers
At-present, a car drivers wishes to delight in along with online video media, navigations, Bluetooth wifi ability while in operating. The actual manufacturing area vehicle audio system delivers very good overall performance, although not almost up to scratch for many individuals who want larger speaker, obvious seem, far more striped bass and many others.In order to changing or exchanging this manufacturer fitted car or truck audio system with smarty cost effective technique, then you certainly really should to acquire car music systems. For starters you should end up being ascertain with regards to that you'll be accept buy car or truck sound system as well as completely new stereo system.
To begin with you should to make a finances as well as an index of elements on your new auto sound encounter. There are numerous style of car or truck sound system tend to be you can buy. However you must select the right style of car speakers with respect to the type of music. Always maintain mentally which, you need to to adjust to the expense of set up inside your budget. Constantly think that, you'll commit for the challenge or maybe you are doing the item for your folks.
If you wish to enjoy with the good seem good quality along with bass, then your audio system needs some really good capabilities.
Once you purchase auto speakers as well as accessories, next it is crucial to make a cover existing or future. Because if you purchase vehicle music loudspeakers in addition to equipment, and then soon after a few nights this cannot update or even acquired a number of trouble, next you will end up very dissatisfied.
Consequently, just before purchasing car audio speakers, an individual must be aware with regards to these false claims. Almost any vehicle presenter you should buy, although set up these individuals properly.
What auto sound system you acquire, make sure that measure your automobile service as well as perform that will audio system or maybe not. Many capabilities you can including DIGITAL VIDEO DISC as well as CD receivers, subwoofers, USB port, as well as perhaps Satellite tv on pc r / c. If you would like get the more strength intended for subwoofers, then you can acquire a good amplifier.
Regardless, you can a lot of equipment in your price range, such as RCA cabling with regard to amplifiers, audio cabling and others. If you are worried about it that how should your just about all difficulties are going to be sorted out, i then can easily state, try not to be nervous. Today you are able to get everything from one particular provider. Searching by means of on-line also. Last but not least, it can be explained of which BuyCarSpeakers. com is the best spot for a acquire many of these throughout low cost fee.
Consequently you should not hold out, produce cover assembling your project along with cost-effective finances. Since BuyCarSpeakers. com is usually set in your case. Best of luck!!!
I invite you to the page where you can read with interesting information on similar topics. Best Car Amplifiers
ReplyDelete