Car Audio See Pioneer TS-W3002D4 12 In. Champion Series PRO Subwoofer with 3500 Watts Details
Product Description
PIONEER TS-W3002D4 12-Inch Champion Series PRO Subwoofer
Amazon.com
~Pioneer's TS-W3002D4 subwoofers are designed to produce powerful bass. Just take a look at the super-heavy-duty construction, designed to handle up to 3,500 watts max. Double-stacked magnets deliver higher power, and a step-up radial surround offers superior control and long excursions. Pioneer used a constructed cast-aluminum basket for this sub--add in a patented IMPP cone and you've got a monster sub that can handle whatever you want to throw at it.
Pioneer Champion Series PRO SubwoofersPowerful by Design Air Suspension System Stealthy Installation Built to Last |
TS-W3002D4 FeaturesAir Suspension System Double-Stack Magnet with Double-Stack Top Plate Wide-Roll 3-Layer Fiber Radial Surround Interlaced Basalt/Carbon Fiber Reinforced IMPP Cone Cast Aluminum Basket Dual Voice Coil Add Newly Designed Spoke Grilles | |
Click images above to enlarge. |
TS-W3002D4 Specs
| Size: | 12-Inch |
| Woofer Cone Material: | Interlaced Basalt/Carbon Fiber Reinforced IMPP Cone |
| Surround: | Wide-Roll, 3-Layer Fiber Woven Aramid Radial with Honeycomb Cloth |
| Voice Coil: | Dual 4-Layer, Long Voice Coil |
| Voice Coil Wire: | Copper |
| Voice Coil Bobbin: | Phenol Resin Coated Glass Cloth |
| Magnet Construction: | Double Stacked (114oz) |
| Basket Design: | Aluminum Die-Cast Rigid Chassis |
| Gasket: | 1-Piece ABS |
| Wire Terminals: | Integrated Single-Sided Silver Compression Terminals |
| Watts MAX. Music Power: | 3500 Watts |
| Watts Nominal Power Handling: | 1000 Watts |
| Frequency Response: | 20 Hz to 150 Hz |
| Sensitivity: | 90 dB |
| Ohm Rating: | 2 or 8 ohm |
| Recommended Enclosure: | 0.50 ~~ 1.0 Cubic Feet |
| Dimensions: | 329 mm x 214.2 mm |
| Mounting Depth: | 188.8 mm |
| Accessory Grill: | UD-G308 |
Pioneer Car Audio Systems
Pioneer's Mobile Business Group is known for offering the kind of in-car products that make driving more enjoyable by offering high quality audio and video, seamless connectivity and ease-of-use. Its focus is on the development of new digital technologies including audio video, navigation and satellite radio, while maintaining its strong heritage in products for car audio enthusiasts and sound competitors.What's in the Box
Pioneer TS-W3002D4 Subwoofer, Mounting Screws/Washers, Installation Guide~- 12-inch Champion Series PRO subwoofer with 3500 Watts maximum (1000 nominal) power handling
- Basalt/carbon fiber reinforced IMPP cone with fiber-woven aramid surround
- Dual 4-ohm voice coil for 2 or 8 ohm operation
- 20 Hz to 150 Hz frequency response with 90 dB sensitivity
- 188.8 Millimeter mounting depth
More About Pioneer TS-W3002D4 12 In. Champion Series PRO Subwoofer with 3500 Watts
Realizing the particular businesses efficiency goals may help the supervisors to raised handle the actual companys functionality, along with manual the professionals to develop the actual companys sources to become right for the particular long-term technique. Which has a steady review of your aims, an automobile sound supplier may maintain the aggressive perimeters on the market.To be able to classify the actual businesses overall performance ambitions of your vehicle sound recording supplier, first thing should be to identify the actual stakeholders with the surgical procedures. This lot of people may impact or maybe interest in it in the functioning, in addition to will also be motivated by the procedures functionality. Most of these investors may be sometimes central as well as outer. The interior teams will be as simple for the reason that generation collection workers who are truly doing the vehicle stereo audio items, or even the actual manufacturers who spend most of their time about the functional development of any car stereo. Staff in the advertising staff as well as management group may also be the main inside organizations. On the other hand, the actual outer stakeholders contain shareholders on the corporation, this modern society and also the group communities. Another additional groupings might have a principal business model while using the corporation, like the customers whom choose the car stereo items, the actual suppliers whom present extra regions of an auto audio tracks, and so forth.
The functions effectiveness objectives of an car sound service provider tend to be supposed to be put on stakeholder communities, to meet their achievement for some certifications. Regarding the interior perspective, an auto stereo business includes a responsibility to offer a great functioning environment due to the unique staffs, including the continued work, superior operating circumstances, this fair pay in addition to private advancement. Within an additional view, an automobile airwaves supplier aims at satisfying it's clients specifications, like appropriate services or products, dependable as well as rapid shipping, reliable quality, appropriate charges in addition to freedom. Your manufacturers just as one outside teams may also be essential. A motor vehicle stereo audio provider is meant to help it's providers to enhance the actual services they included. These kinds of aspects include carrying on with small business, acquiring supplier capability in addition to talk about transparent facts. Towards the shareholders, an authentic car or truck sound service provider is meant to guarantee long-term fiscal importance in addition to honorable value regarding investment decision. For now, an auto r / c manufacturer includes a liability not necessarily to experience a damaging affect for the culture, and can assist work, develop environmentally friendly items, make certain clean up environment and boost community well-being.
The particular businesses performance aims in a broad feeling making the effort to fulfill the above stakeholders, and will have an effect on your decision-making with most procedures. On the other hand, an increasingly totally described pair of targets is generally applied with a good detailed levels, and this can be applied to all types associated with functions, such as the authentic car or truck stereo providers. Beneath is usually an advantages in the 5 fundamental functions functionality ambitions.
For a supervisor of a car or truck music system company, his / her conclusion on an functional level targets on the ultimate contribution to help aggressive sides.
1. The coffee quality objective.
To produce an outstanding edge may be the primary purpose. An auto audio company aims at keeping away from making problems as well as seeking to meet it's clients by simply giving error-free services. Needless to say, materials in addition to providers are supposed to be match for that consumers uses.
two. The actual velocity target.
To accomplish a speed benefit, an original vehicle airwaves produce is meant to increase the particular option of merchandise and providers, which is usually completed by means of minimizing time by placing your order to finish of the items and also solutions.
3. This stability objective.
The dependability advantages needs a automobile stereo service provider to perform the items on time. It will help to keep the actual shipping and delivery offer on the clients in addition to match the wants.
some. The flexibleness target.
To offer the flexibility advantage for you to consumers is also important. A car radio supplier is supposed so that you can take up distinct things to do in order to meet the actual unanticipated demands from the customers, or maybe provide you with the particular person therapy.
5. The cost purpose.
The charge benefit can be crucial to 100 % free. Customers will possess a second purchase in the car audio tracks goods when they are produced in less expensive. This provider ought to provide an tolerable price tag with the solution suitably with the industry.
No comments:
Post a Comment