Car Audio See Pioneer TS-A6993R 6-Inch X 9-Inch, 460-Watt 5-Way Speakers Details
Product Description
Pioneer's TS-A6993R 6-by-9-inch five-ways now feature upgraded power handling of 460 watts max.
Amazon.com
Pioneer's TS-A6993R 6-by-9-inch five-ways now feature upgraded power handling of 460 watts max. (80 watts nominal). And this year, the A-Series speaker line feature something they've inherited from the D-Series speakers, a basalt cone. Pioneer continues to set an example with next-generation technology for improved sound: the tweeter, magnets, surrounds, the voice coil wire, the basket and more are all high-performance components that make up a great speaker.
Pioneer's A-Series SpeakersPioneer A-series speakers outperform factory speakers on nearly every level. Packing a powerful punch, A-Series speakers are equipped with up to three independent tweeters with reinforced woofers, so every beat is heard and felt. Featuring a bigger, better cone than most OEM speakers, the A-series boasts serious output and booming bass. Extra-sensitive tweeters play at higher frequencies and are capable of handling stronger audio signals, resulting in vocals that are crisp and clear, even when you crank the volume. |
TS-A6993R FeaturesCarbon Graphite IMPP Interlaced Aramid/Basalt Fiber Cone Large Diaphragm Tweeter Heat Resistant Polyester-Imide Resin Voice Coil Wire Power Handling | A five-way speaker with 460 watts power handling. |
TS-A6993R Specs
| Woofer Cone Material: | Carbon Graphite IMPP Interlaced Aramid/Basalt Fiber Cone |
| Surround: | Light Weight Elastic Polymer |
| Voice Coil Bobbin: | Glass-Imide |
| Voice Coil Wire: | Light Weight Copper Clad Aluminum |
| Damper: | Aramid Fiber |
| Midrange: | 1" Soft Dome |
| Tweeter: | 1-1/8" paper cone with Neodymium Magnet |
| Supertweeter: | Two 3/8" PET Film Domes |
| Basket Design: | Full Depth Basket for Rich Bass Response |
| Speaker Grille: | Included |
| Watts MAX. Music Power: | 460 Watts |
| Watts Nominal Power Handling: | 80 watts |
| Frequency Response: | 30 Hz to 37 kHz |
| Sensitivity (1W/1m): | 92 dB |
| Ohm Rating: | 4 |
| Mounting Depth: | 3-1/4" (85mm) |
| Cut-out Dimensions: | 6" x 8-5/8" (151mm x 220mm) |
Pioneer Car Audio Systems
Pioneer's Mobile Business Group is known for offering the kind of in-car products that make driving more enjoyable by offering high quality audio and video, seamless connectivity and ease-of-use. Its focus is on the development of new digital technologies including audio video, navigation and satellite radio, while maintaining its strong heritage in products for car audio enthusiasts and sound competitors.What's in the Box
Pioneer TS-A6993R Five-Way Speaker (Pair), Mounting Hardware, Installation Guide- 6-by-9-inch, five-way speakers with 460 watts maximum power handling (80 watts nominal)
- Woofers feature carbon graphite IMPP interlaced aramid/basalt fiber cone with polymer surround
- 1-inch soft-dome midrange, 1-1/8-inch paper cone tweeter, two 3/8-inch PET film dome supertweeters
- Heat-resistant polyester-imide resin voice coil wire for improved power handling
- 30 Hz to 37 kHz frequency response with 92 dB sensitivity
More About Pioneer TS-A6993R 6-Inch X 9-Inch, 460-Watt 5-Way Speakers
Right now car is just not limited by the luxury, quite will need. Consequently is actually brand-new or perhaps used one, people want to have their very own automobile to travel handily. On the other hand, in relation to take a car or truck there are many things that we've to manage. One of these will be car or truck sound recording amplifier.After purchasing a car, a motor vehicle operator takes in a suitable insurance policies and next occurs is auto speakers. Specially, your current generation is quite fond of new music and also ridiculous with regard to high quality appear systems. They desire to get the most current and best quality speakers exactly where they demand. This is why, Dolby noise techniques, HARLEY-DAVIDSON seem devices yet others have been in manner. Book innovations with automated mass media usually are making it possible for positioning numerous noise techniques to get good sound files though travelling in your automobile.
For a vehicle amplifiers are classified as the key driving component to a wonderful car audio system. There isn't any various other seem module a lot more significant as compared to vehicle amplifiers. Without having a high quality amplifier one are unable to find the high quality sound system. From the whole program connected with beneficial audio production, the car amplifier does since the electrical power dealer. It just amplifies the audio to obtain far better audio good quality. The item has a bearing on the particular audio system in addition to subwoofers and permits the crooks to accomplish thus to their entire possible and acquire the actual premium quality sound.
In this article given are usually a number of tips to address though picking out the premium quality amplifiers to your vehicle.
Go shopping the amplifier that will complements your automobile sound recording system
Come to a decision the amount of stations involving car audio amplifier then opt for a one
Take a look at this filters along with inputs of the car stereo
Keep in mind car sound amplifiers would be the as important because the automobiles audio speakers are
Costs can vary greatly via routes along with elements, but your issue should be get excellent amplifiers throughout less expensive value. You'll find a great number of solutions in your assortment in addition to established price tag, and that means you will really get the finest deal. Then this greatest determination can be utilizing amplifiers to your car head unit along with becomes the best quality audio.
If you're not happy with all the seem excellent your car or truck head unit creates, you have to placed music amplifiers inside your automobile. Pertaining to that one could look online while using the key word, car or truck audio tracks amplifier all of which will obtain enormous options. One of the best online technology merchandise retailers is usually Blitz Electronic devices. To buy this premium quality from affordable prices visit them at: http: //www. blitzelectronics. com.
No comments:
Post a Comment