Car Audio See Pioneer GM-D8500M Class-D Mono Amplifier with 1200 Watts Max. Power Details
Product Description
Pioneer Gm-D8500M 1200-Watt Class D Mono Amplifier
Amazon.com
Pioneer's GM-D8500M mono Class-D amplifier delivers 300 watts x 1 at 4 ohms, or 600 watts x 1 at 2 ohms. That's enough to provide your subwoofer with tight, efficient bass. Speaking of efficiency, the GM-D8500M's Class-D design means less energy is wasted, so you gain more power with a smaller profile. A built-in crossover and bass boost circuit let you dial in the bass content to suit your vehicle. A remote control for the bass boost is included.
Pioneer GM Digital Series AmplifiersA Commanding Performance Serious Sound. Small Space. Bridge Your System With Digital |
GM-D8500M FeaturesEfficiently Compact, Awesome Power Selectable 50Hz Bass Boost Built-In Crossover (40~240Hz Low-Pass Filter) Speaker Level Inputs |
GM-D8500M Specs
| Peak Music Power: | 1200 Watts |
| Number of Channels: | 1 |
| Load Impedance Capability: | 2~8 Ohm |
| Continuous Power (4 ohm): | 300W x 1 |
| Continuous Power (2 ohm): | 600W x 1 |
| Frequency Response: | 10Hz ~ 240Hz |
| Total Harmonic Distortion: | 0.03% |
| Signal-to-Noise Ratio: | 80dB |
| Dimensions: | 11-3/8" x 2-1/4" x 7-7/8" |
| Channel # Capability: | 1 |
| Class-D Design | Yes |
| MOSFET Output Section | Yes |
| Compression-Type Speaker Terminals | Yes |
| Balanced Isolator Input Circuit: | Yes |
| RCA Inputs: | 2 Channel |
| Speaker Level Input: | Yes |
| Input Level Control: | Hi-Volt (200mV ~ 6.5v) |
| Built-in Crossover: | Variable LPF |
| Crossover Frequency Range: | 40~240Hz, -12dB/Oct. |
| Bass Level Control | 50Hz, 0~12dB, With Remote |
| Warranty: | 1 Year |
Pioneer Car Audio Systems
Pioneer's Mobile Business Group is known for offering the kind of in-car products that make driving more enjoyable by offering high quality audio and video, seamless connectivity and ease-of-use. Its focus is on the development of new digital technologies including audio video, navigation and satellite radio, while maintaining its strong heritage in products for car audio enthusiasts and sound competitors.What's in the Box
Pioneer GM-D8500M Amplifier, Input Harness, Installation Hardware, Owner's Manual
- Mono subwoofer amplifier with 1200-watt max power capability
- Delivers continuous 300 watts x 1 at 4 ohms, 600 watts x 1 at 2 ohms
- Variable low-pass filter crossover (40~240Hz, at -12 dB per octave)
- Speaker-level inputs for connecting to most source units
- 50Hz bass boost with remote level control (0~12dB)
More About Pioneer GM-D8500M Class-D Mono Amplifier with 1200 Watts Max. Power
HSL-SD-24GC DVD MOVIE Gambler with Routing Technique which enables it to Coach would be the multi-function automobile stereo system in Mazda collection. With this 7 in . touch screen Mazda DISC Player, your current traveling lifestyle will not become dull as well as monotonous. This kind of Automobile DIGITAL VIDEO DISC Gamer brings a lot of entertainment for you as well as your travellers. It can help Wireless, NAVIGATION as well as tyre operate, that will permit your current operating always be more secure and more comfortable. Right now let us find capital t your Mazda 3 DVD navigaiton in information.Normal operate: Unique design and style intended for Mazda 3 (2004-2009), DVD MOVIE Gamer having Stereo, 7 Inch 800 x 480 Hd TFT LCD Touchscreen display screen, GPS twin purpose (listen tunes as well as view movie concurrently whenever GPS UNIT working), Wireless bluetooth Car or truck Equipment pertaining to handsfree getting in touch with, RDS, UNIVERSAL SERIES BUS vent, Facts position, ipod device Ready, E-book, Built in one of many ways Can easily Shuttle to compliment Tyre Controls
Specification
* 7 In . TFT LCD
* Resolution: 300 x 480
* Movie Methods: PARTNER, NTSC, AUTOMOTIVE
* Main selection tattoo: Radio stations, DVD MOVIE, GPS UNIT, UNIVERSAL SERIES BUS, Bluetooth, SD, MP3, TELEVISION SET, Aux-In, Video, Songs, A2DP, Photograph, E-Book, Placing
* Discs support: DISC, TREMENDOUS VCD, COMPACT DISK, CD-R/RW, DVD-R/RW
* 'M Regularity Selection: 522~1710KHz (Worldwide)
* FM Tuning Range: 87. 5~108. 0MHz (Worldwide)
* RDS Program: INDEED
* Integrated one of many ways Can easily Bus
* Operations: Touchscreen display or maybe Remote control
* Marketing Forms Recognized:
-- Video clip: MPEG several, MP4, DIVX, AVI
: Sound: CD, PICTURE-CD WMA
- Photograph: JPEG
* External Storage:
-- UNIVERSAL SERIES BUS New driver: INDEED
- Sd card: OF COURSE
* Audio tracks Details:
- Maximum Sound recording End result: 60W a several
- Signal-To-Noise Rate (SNR): 85db
: Person flexible EQ: Smooth, Steel, TAKE, Jazz in addition to Class
: Person variable Noise: Striped bass, Treble, Sense of balance as well as Fade
* GPS DEVICE Details:
-- GUI Software: INDEED
-- three dimensional form
: Touch screen Interface: SURE
- Os: GAIN CE 5. 0
* TELEVISION SET Tuner Data:
-TV Sort: Analog
-Video Techniques: PAL-I, PAL-DK, PAL-BG, SECAM-L, SECAM-BG, SECAM-DK, NTSC-M
-Optional function: it also can come with Electronic digital TELLY DVB-T or even ISDB-T in case you want
* Wireless bluetooth Data:
-- Couple having phone, and then work with touchscreen display screen screen
- Call, Answer, Quit Phone
: Call up Background (Dialed, Obtained, Missed)
: Cell phone guide
: Amount Manage
-- Touchscreen Keypad
* Marketing Inputs:
-- DVD/CD cd slot machine game
: GPS Facts slot machine game
: Sd card position
- Minuscule UNIVERSAL SERIES BUS input (front)
- GPS NAVIGATION Antenna (rear)
-- TV Antenna (rear)
* AUDIO-VIDEO Converter cables / Cables:
-- Airwaves antenna port WITH
-- GPS DEVICE antenna slot INSIDE
: TELLY Antenna port WITH
-- IPOD TOUCH connection
- Aux Inside L
-- Aux Throughout Third
- Aux-Video WITH
-- Back again Camcorder INSIDE
-- Subwoofer
- Video clip OUT THERE x2
: Tyre Management 1
-- Tyre Command 2
: RCA Sound recording OUT THERE x2 (front M in addition to R)
- RCA Sound AVAILABLE x2 (rear T as well as R)
: Still left Entry Phone speaker x2
-- Appropriate Entry Speaker x2
-- Still left Back Presenter x2
-- Suitable Backside Phone speaker x2
* OSD Dialects: Dutch, This particular language, Spanish, German born, Hungarian, Czech, Danish, Norwegian, Swedish, Portuguese, Italian language, Finnish, Romanian, Ruskies, Polish
* Accreditations: CE, FCC
No comments:
Post a Comment