Car Audio See Pioneer TS-SW2501S2 10-Inch Shallow Subwoofer with 1200 Watts Max Power Details
Product Description
This 10-inch shallow subwoofer handles 1200 watts max., 300 watts nominal power, and delivers deep bass with top-notch sound quality thanks to features like Pioneer's extremely strong and lightweight Interlaced Basalt/Carbon Fiber Reinforced IMPP Cone.
Amazon.com
~This 10-inch shallow subwoofer handles 1200 watts max., 300 watts nominal power, and delivers deep bass with top-notch sound quality thanks to features like Pioneer's extremely strong and lightweight Interlaced Basalt/Carbon Fiber Reinforced IMPP Cone.
Pioneer's Shallow Series SubsLean and Mean "ib-FLAT" Install Anywhere |
TS-SW2501S2 FeaturesInterlaced Basalt/Carbon Fiber Reinforced IMPP Cone 3-Layer Radial Surround Spring-Compression Binding Posts Add Newly Designed Spoke Grilles | This 10-inch shallow subwoofer handles 1200 watts. |
TS-SW2501S2 Specs
| Size: | 10-Inch |
| Woofer Cone Material: | Interlaced Basalt/Carbon Fiber Reinforced IMPP Cone |
| Surround: | 3-Layer Fiber Woven Radial Surround with M-shape Cross-section |
| Voice Coil: | Aluminum 6 Layer, Long Voice Coils |
| Voice Coil Wire: | Aluminum |
| Voice Coil Bobbin: | Phenol Resin Coated Glass Cloth |
| Magnet Construction: | Strontium |
| Basket Design: | Cast Aluminum Basket |
| Gasket: | Rubber |
| Wire Terminals: | Silver Spring Compression Terminal |
| Watts MAX. Music Power: | 1200 Watts |
| Watts Nominal Power Handling: | 300 Watts |
| Frequency Response: | 20 ~~ 290Hz |
| Sensitivity: | 90dB |
| Ohm Rating: | 2 ohm |
| Recommended Enclosure: | 0.35 ~~ 0.7 Cubic Feet |
| Dimensions: | 11" x 3-5/8" |
| Mounting Depth: | 3" |
| Accessory Grill: | UD-G258 |
Pioneer Car Audio Systems
Pioneer's Mobile Business Group is known for offering the kind of in-car products that make driving more enjoyable by offering high quality audio and video, seamless connectivity and ease-of-use. Its focus is on the development of new digital technologies including audio video, navigation and satellite radio, while maintaining its strong heritage in products for car audio enthusiasts and sound competitors.What's in the Box
Pioneer TS-SW2501S2 Subwoofer, Mounting Screws/Washers, Installation Guide~- 10-inch Shallow Series subwoofer with 1200 Watts maximum (300 nominal) power handling
- Basalt/carbon fiber reinforced IMPP cone with fiber-woven radial surround
- 2-Ohm single voice coil design
- 20 Hz to 290 Hz frequency response with 90 dB sensitivity
- 3-Inch mounting depth
More About Pioneer TS-SW2501S2 10-Inch Shallow Subwoofer with 1200 Watts Max Power
The majority of freshly sold cars and trucks get merely the most basic audio tracks methods, standardized all over versions. As a result, numerous automobile potential buyers put more ingredients to their audio techniques to boost the particular sound expertise. A lot of people customize their audio techniques like a pastime; there are numerous approaches to take action. The sound system is often a massive part of your car; for that reason, when you acquire car or truck sound ingredients, you are creating a significant investment on your automobile to produce it more your individual.There are lots of alternatives open to you, if you would like obtain auto audio elements. You'll find a motor vehicle gadgets shop in almost any perhaps the nation. Paying for over the snail mail, through car or truck components lists or even internet retailers, is also an option. No matter what your choice, you're sure to discover exactly what you are considering.
Amplifiers, subwoofers, along with sound system are just some of the great improvements you can add to your automobile. Just about every merchandise can help increase the sound of your new music in addition to generating your automobile is a nice encounter. Among the important add ons nearly all are picking to own inside a vehicle will be compact disk or cassette car or truck stereos. Without having one particular you do not be able to pay attention to ones favourite dvds as well as cassette tapes.
Some sort of drivers is certain to acquire an abundance of use outside of their particular car or truck music system. COMPACT DISK cassette car or truck stereos can be obtained seeing that after-market improvements, although stereos which engage in cassette tapes tend to be progressively more unusual. The good thing is, vehicle motorbike shops most often have numerous gadgets accessible so that you must simply be able to uncover one, in addition to virtually anything that you desire.
Usually a motor vehicle will not have a special vehicle audio amplifier, even so the you can aquire vehicle sound recording parts this way amplifier in different specialty internet retailers. Before purchasing a car music amplifier you should carry out detailed analysis upon the kind of item you choose. Such as some other stereo system parts these kind of amplifiers vary in space, fashion in addition to selling price.
Online you'll discover numerous super deals along with options that can preserve a person active pertaining to days and nights! Local plumber and be sure to take the time choosing which usually audio tracks parts are generally ideal for you personally. Search for clearance product sales as well as keep blowouts. That is the best way to help to make your current buck head out further.
No comments:
Post a Comment