Car Audio See Pioneer GM-D7500M Class-D Mono Amplifier with 800 Watts Max. Power Details
Product Description
Pioneer Gm-D7500M 800-Watt Class D Mono Amplifier
Amazon.com
Pioneer's GM-D7500M mono Class-D amplifier delivers 200 watts x 1 at 4 ohms, or 400 watts x 1 at 2 ohms. That's enough to provide your subwoofer with tight, efficient bass. Speaking of efficiency, the GM-D7500M's Class-D design means less energy is wasted, so you gain more power with a smaller profile. A built-in crossover and bass boost circuit let you dial in the bass content to suit your vehicle.
Pioneer GM Digital Series AmplifiersA Commanding Performance Serious Sound. Small Space. Bridge Your System With Digital |
GM-D7500M FeaturesSame Powerful Output from a More Compact Amp Efficiently Compact, Awesome Power Selectable 50Hz Bass Boost Built-In Crossover (40~240Hz Low-Pass Filter) Speaker Level Inputs |
GM-D7500M Specs
| Peak Music Power: | 800 Watts |
| Number of Channels: | 1 |
| Load Impedance Capability: | 2~8 Ohm |
| Continuous Power (4 ohm): | 200W x 1 |
| Continuous Power (2 ohm): | 400W x 1 |
| Frequency Response: | 10Hz ~ 240Hz |
| Total Harmonic Distortion: | 0.03% |
| Signal-to-Noise Ratio: | 80dB |
| Dimensions: | 8-7/8" x 2-14" x 7-7/8" |
| Channel # Capability: | 1 |
| Class-D Design | Yes |
| MOSFET Output Section | Yes |
| Compression-Type Speaker Terminals | Yes |
| Balanced Isolator Input Circuit: | Yes |
| RCA Inputs: | 2 Channel |
| Speaker Level Input: | Yes |
| Input Level Control: | Hi-Volt (200mV ~ 6.5v) |
| Built-in Crossover: | Variable LPF |
| Crossover Frequency Range: | 40~240Hz, -12dB/Oct. |
| Bass Level Control | 50Hz, 0/6/9/12dB |
| Warranty: | 1 Year |
Pioneer Car Audio Systems
Pioneer's Mobile Business Group is known for offering the kind of in-car products that make driving more enjoyable by offering high quality audio and video, seamless connectivity and ease-of-use. Its focus is on the development of new digital technologies including audio video, navigation and satellite radio, while maintaining its strong heritage in products for car audio enthusiasts and sound competitors.What's in the Box
Pioneer GM-D7500M Amplifier, Input Harness, Installation Hardware, Owner's Manual
- Mono subwoofer amplifier with 800-watt max power capability
- Delivers continuous 200 watts x 1 at 4 ohms, 400 watts x 1 at 2 ohms
- Variable low-pass filter crossover (40~240Hz, at -12 dB per octave)
- Speaker-level inputs for connecting to most source units
- 50Hz bass boost with level control (0dB, 6dB, or 12dB)
More About Pioneer GM-D7500M Class-D Mono Amplifier with 800 Watts Max. Power
Would you say to the particular big difference involving an excellent automobile plus a good auto? It's simple a terrific will make someone else's head flip because it pushes through. Exactly the same line of pondering is valid for any great auto head unit. A terrific stereo system could possibly get people away from the automobile nodding his or her heads to the tunes although the badly come up with auto head unit brings about only stares and also a silly joke. The particular lessons in every this is to learn your car head unit portions.A fantastic vehicle speakers instantaneously provides street-cred then one to indicate off. Currently, not simply possesses your current investment greater with your buddies nevertheless you might also need increased the worthiness with the automobile all round if so when you determine to market it. Solely you know what could make a wonderful head unit for your own car. It really is up to you to development and also prepare that out and about.
Simply uses carry out that you need to at least come with an fully grasp every one of the necessary different parts of a total process. This is the breakdown on the 4 key areas youll need to get began.
Before you begin the installation of the latest vehicle speakers, you need to almost certainly provide an knowing in regards to the essentials of any car audio system. To begin with, the idea consists of four key parts with all of the wiring attaching these collectively. The machine contains the pinnacle unit, the primary sound system, amplifiers regarding strength as well as the subwoofers for a lot of stop.
In case you weren't aware about the particular language, the pinnacle system is simply another name for the stereo system themselves and is also your center the main overall process. They will normally contain a cassette or perhaps DISC participant as well as installed towards this the dash diet. Devices an individual increase to the method can be almost all attached to the head model by means of at least one set of two cables if not more. Consider the pinnacle unit since the head in the technique.
Next thing with your list for you to comprehend will be the car sound system. Almost all automobiles occur normal using a number of principal audio speakers, a pair of within the top along with a pair of inside back again. A number of sound system usually are component audio speakers with just about every solitary phone speaker broken down into a couple: just one with the highs and something for the largemouth bass. This speaker or perhaps station next is usually linked with your head model as a result of presenter cable. If you're adding every little thing completely new, such as a new mind unit along with fresh sound system, then you should use brand new audio cables to the installment also.
You are able to devote the many income in the world with a kicking speakers however in the event it's impossible to hear it then whats the purpose? With the, you are likely to require some superb subwoofers. They're just what offer your car audio system of which strong and major largemouth bass which usually the normal, more compact audio system are unable to produce. In case so when you choosed to create subwoofers for your method, you will need the amplifier in order to land those to for the additional play electric power.
Speaking about amplifiers, you are likely to need a beneficial one should you plan on introducing any extra tools for the program other than the particular stereo and sound system. They supply more muscle mass for the system along with a couple of added channels associated with electric power for extra speakers nonetheless they may be employed to electric power every one of the subwoofers. It's attached to the top model with an RCA cable television and also on to your vehicle battery power by way of fused "hot" cord as well as a surface cord towards framework with the automobile.
No comments:
Post a Comment