Car Audio See PIONEER TS-D6902R 2 WAY 6X9 360W CAR SPEAKERS ( PAIR ) Details
Product Description
Pioneer Ts-D6902r 6" X 9" 2-Way 360-Watt Speaker360w Max, 80w Nominal; Dual-Layer Basalt/Aramid Fiber Imx Cone; Butyl Rubber Surround; 1.125" Soft Dome Tweeter; Integrated Crossover
Amazon.com
These 6-by-9-inch, two-way speakers from Pioneer deliver 360 Watts of maximum power (80 Watts nominal). They feature rock-solid woofers, literally--basalt fiber (interwoven with aramid) is extremely rigid and lightweight, for serious sound integrity. Pioneer's rear chamber tweeter enclosures boast an extended mid-range frequency, which means improved vocal imaging. And the built-in crossover ensures a smooth response from both.
The Pioneer D-SeriesD-Series speakers transform an ordinary in-car listening experience into an extraordinary one. Crafted to cater to those with an ear for exceptional audio, the D-series brings you the latest technological advances in sound engineering, including the world's first cone comprised of Basalt volcanic rock fibers. Powerful, solidly constructed, and easy to install, D-Series speakers accurately capture the magic of an artist's live performance. |
TS-D6902R FeaturesDual-Layer IMX (Injection Molded Matrix) Aramid/Basalt Fiber Composite Cone Rear Chamber Tweeter Enclosure High-Quality Crossover Smooth Off-Axis Response | Two-way speakers with 360 watts power handling. |
TS-D6902R Specs
| Woofer Cone Material: | Dual-Layer IMX Aramid/Basalt Fiber Composite Cone |
| Surround: | Butyl Rubber for Smoother Response |
| Voice Coil Bobbin: | Glass-Imide |
| Voice Coil Wire: | OFC Copper |
| Damper: | Aramid Fiber |
| Tweeter: | 1-1/8" Soft Dome with Magnetic Fluid and Neodymium Magnet |
| Rear Chamber Tweeter Design: | Rear Chamber Design for Lower Crossover Frequency |
| Basket Design: | Full Depth Basket for Rich Bass Response |
| Wave Guides: | Wave Guides For Dispersion Control |
| Built-in Passive Crossover: | -6dB/Oct. LPF, -12dB/Oct. HPF |
| Speaker Grille: | Included |
| Watts MAX. Music Power: | 360 Watts |
| Watts Nominal Power Handling: | 35 watts |
| Frequency Response: | 35 Hz to 33 kHz |
| Sensitivity (1W/1m): | 90 dB |
| Ohm Rating: | 4 |
| Mounting Depth: | 3-1/2" (89mm) |
| Cut-out Dimensions: | 8-5/8" x 6" (220 mm x 151 mm) |
Pioneer Car Audio Systems
Pioneer's Mobile Business Group is known for offering the kind of in-car products that make driving more enjoyable by offering high quality audio and video, seamless connectivity and ease-of-use. Its focus is on the development of new digital technologies including audio video, navigation and satellite radio, while maintaining its strong heritage in products for car audio enthusiasts and sound competitors.What's in the Box
Pioneer TS-D6902R Two-Way Speaker (Pair), Mounting Hardware, Installation Guide- 6 X 9 360 Watt Two Way Car Speakers
- Dual Layer Basalt / Aramid Fiber IMX Cone
- Frequency: 28 Hz to 30 kHz
More About PIONEER TS-D6902R 2 WAY 6X9 360W CAR SPEAKERS ( PAIR )
Right now, the latest wave regarding choosing in addition to putting in the most beneficial vehicle stereo system continues to be commenced. Just about every child is hoping their best to install the very best quality automobile music system pertaining to the group fresh vehicle style and it's also viewed when compared with installation of most up-to-date stereos have been enhanced with Mercedes. Many companies are offering to you talk about connected with artwork technological innovation included audio system for the varied have to have connected with client. Children should pick one too then proceed to the next phase that is for you to top set up head unit. Since the result of your selection determination depends on the way you put in the system properly. This high priced audio system are unable to function appropriately, if it is certainly not becoming mounted properly. There's a good interdependence of every component of car that must definitely be comprehended because of the installer. Including the phone speaker audio demands the amplifier, in return amplifier would like latest being reported plus the recent from the car or truck is dependent upon this cabling system. Any problem in any portion or perhaps component of technique may become a reason of disruption as part of your auto head unit.You possibly can stay away from many blunders in the process of set up by using most of these tips such as:
For starters, you ought to figure out the actual place for your head unit, it is very important intended for appropriate installment in addition to for the grade of appear. You may spot the machine in the ground nevertheless it is probably not a good spot as the seem comes from reduced component. It is possible to choose the finest location by means of putting this music directly into possible choice locations and then find the appropriate location. The gap relating to the left and also suitable phone speaker must be enough. The space ought to be as few as feasible.
The next thing, right after picking out the ideal location of your car or truck audio system, should be to halt this vibration developed by substantial seem. Some children in this way vibration seeing that this is a method to obtain enthusiasm as well as enjoyment yet various other may possibly do not like the item. So as to halt this specific vibration, you can utilize this Dynamite or other sorts of substance. You should eliminate the metal systems with your speakers. The best quality of sound you'll be able to find out after you adequately hook up this wires. The location regarding converter cables need to be suitable seeing that there's no-one to connect to these people.
The subsequent stage is the accurate installing of brain device as well as the amplifier. There are a pair of alternate options designed to select from, initial you might get the circuit or even manufacturing plant cables with the mind system connection. But if your stereo system previously incorporates a quality manufacturing plant sound recording you then don't need to to obtain a distinct circuit. The highest quality wires are widely-used regarding link. The price is just not any make a difference regarding thought; merely point would be the excellent in addition to correct installation. You should also deploy filtering currently along with the installation of amplifier.
The next task is the improvement of an enclosure with the audio involving head unit. There isn't any principle in figuring out which kind of housing will probably be doing the job effectively. A sizable a number of enclosures tend to be available in the market together with various forms and also styles, you should decide on this provides outstanding good quality of appear.
Currently the setting up procedure is accomplished. This faults and errors are standard throughout the 1st time. Once you've encountered this, enhancement is usually built every once in awhile.
Constructing a speaker housing can be the next thing. There is no established tip, which sort of box work very best along with your car stereos system. You need to determine which kind connected with housing provides you with your audio you need. Unique shapes and sizes associated with enclosures make various appears to be. The most beneficial sort of box is usually an individual alternative. You should experience numerous sizes and heights unless you get the noise quality you want.
Following your audio speakers are generally set up for your achievement, make sure you upholster the door sections having colorings of which go with the car inside. Putting in your car stereos program is often a highly private expertise.
No comments:
Post a Comment