Car Audio See Pioneer TS-W2502D4 10 In. Champion Series PRO Subwoofer with 3000 Watts Details
Product Description
Powerful Design To Deliver Deep Bass; Air Suspension System Allows Use In Extremely Small Enclosures; Recommended Enclosure: .35 ~ 0.7 Cu Ft
Amazon.com
~Pioneer's TS-W2502D4 subwoofers are designed to produce powerful bass. Just take a look at the super-heavy-duty construction, designed to handle up to 3,000 watts max. Double-stacked magnets deliver higher power, and a step-up radial surround offers superior control and long excursions. Pioneer used a constructed cast-aluminum basket for this sub--add in a patented IMPP cone and you've got a monster sub that can handle whatever you want to throw at it.
Pioneer Champion Series PRO SubwoofersPowerful by Design Air Suspension System Stealthy Installation Built to Last |
TS-W2502D4 FeaturesAir Suspension System Double-Stack Magnet with Double-Stack Top Plate Wide-Roll 3-Layer Fiber Radial Surround Interlaced Basalt/Carbon Fiber Reinforced IMPP Cone Cast Aluminum Basket Dual Voice Coil Add Newly Designed Spoke Grilles | |
Click images above to enlarge. |
TS-W2502D4 Specs
| Size: | 10-Inch |
| Woofer Cone Material: | Interlaced Basalt/Carbon Fiber Reinforced IMPP Cone |
| Surround: | Wide-Roll, 3-Layer Fiber Woven Aramid Radial with Honeycomb Cloth |
| Voice Coil: | Dual 4-Layer, Long Voice Coil |
| Voice Coil Wire: | Copper |
| Voice Coil Bobbin: | Phenol Resin Coated Glass Cloth |
| Magnet Construction: | Double Stacked (88oz) |
| Basket Design: | Aluminum Die-Cast Rigid Chassis |
| Gasket: | 1-Piece ABS |
| Wire Terminals: | Integrated Single-Sided Silver Compression Terminals |
| Watts MAX. Music Power: | 3000 Watts |
| Watts Nominal Power Handling: | 800 Watts |
| Frequency Response: | 20 Hz to 150 Hz |
| Sensitivity: | 89 dB |
| Ohm Rating: | 2 or 8 ohm |
| Recommended Enclosure: | 0.35 ~~ 0.7 Cubic Feet |
| Dimensions: | 283.1 mm x 192.6 mm |
| Mounting Depth: | 169.2 mm |
| Accessory Grill: | UD-G258 |
Pioneer Car Audio Systems
Pioneer's Mobile Business Group is known for offering the kind of in-car products that make driving more enjoyable by offering high quality audio and video, seamless connectivity and ease-of-use. Its focus is on the development of new digital technologies including audio video, navigation and satellite radio, while maintaining its strong heritage in products for car audio enthusiasts and sound competitors.What's in the Box
Pioneer TS-W2502D4 Subwoofer, Mounting Screws/Washers, Installation Guide~- 10-inch Champion Series PRO subwoofer with 3000 Watts maximum (800 nominal) power handling
- Basalt/carbon fiber reinforced IMPP cone with fiber-woven aramid surround
- Dual 2-ohm voice coil for 2 or 8 ohm operation
- 20 Hz to 150 Hz frequency response with 90 dB sensitivity
- 169.2 millimeter mounting depth
More About Pioneer TS-W2502D4 10 In. Champion Series PRO Subwoofer with 3000 Watts
Alpine automobile music methods are usually popular throughout in addition to for the reason that they've been around for some time and still have generated some terrific top quality goods. Alpine TUA-T550HD is HIGH DEFINITION radio stations tuner component which offers electronic r / c broadcasts any time attached to the Ai-Net appropriate Alpine vehicle audio tracks device. These devices can be rather straightforward and you'll link the idea involving the vehicles device along with antenna pertaining to broadcasts. Yet once you be connected this specific Alpine car or truck head unit for you to about three distinct receivers from Alpine involving iDA-X100M, iVA-W550, or iDA-X100 along with neat devices like Apple mackintosh ipod, you obtain another feature iTunes labeling.There isn't lots carried out to create that vehicle audio tracks techniques appear very good as they have to be concealed out of your see and they are managed by the appropriate device. That Alpine vehicle audi
method is simply a new material container in addition to absolutely nothing more. During one conclusion, there's network for harnessing the cable which materials the electricity to be able to most of these vehicle sound recording systems and on the reverse side, you can find output and also enter slots for your Ai-Net internet connections, HARDWARE productivity and suggestions ports, in addition to input to plug the FM/AM radio antenna.
The design of this solution is rather basic and it also should be able to have several mistreatment by leg techinques in addition to lumps but I'll propose that you support it anywhere dealt with nonetheless. Installing this sort of trendy tools is very quick. You need to look for a position in the log cabin of this automobile after which it bolt the machine about the physique in the car. There's Ai-Net end result cable television bundled with regard to redirecting coming from device to be able to receiver. It is possible to daisy sequence some other Ai-Net agreeable product similar to satellite tv r / c receivers or maybe COMPACT DISK changers through the feedback. If you are using it with mp3 player suitable radio, you should join the items through USB after which option your UNIVERSAL SERIES BUS pigtail for you to readily available position. Hook up your antenna from the car to this Alpine car or truck sound system by way of enclosed antenna off shoot power cord. After that touch 12 volts associated with electrical power as well as the soil locations then be connected line harness.
After you connect these car audio techniques to help trendy devices such as iPods, your works Alpine units can certainly draw melody information on iTunes. Intended for viewing the song concept and also artisan information from the textual content flow, simply retain the select button decrease then save metadata around the ipod device. When you join your mp3 to computer, you will observe the latest play list inside iTunes known as Branded. You'll be able to find out the thirty minute show and also if you love that, just acquire this coming from iTunes store.
A single melody marking is of highest 512 bytes and so it is possible to be able to draw almost endless variety of paths once you hook up neat gadgets including ipod in order to these auto audio methods. Should you won't join an ipod touch, this specific Alpine automobile sound system will be able to retail store with regards to 50 track tag words for the internal ram. Once you hook up a good mp3, these types of labels tend to be immediately transmitted for the product along with the memory space will get erased to produce place for the brand new tickets.
No comments:
Post a Comment