Car Audio See Pioneer TS-SW3001S2 12-Inch Shallow Subwoofer with 1500 Watts Max Power Details
Product Description
12-Inch Shallow Subwoofer with 1500 Watts Max Power
Amazon.com
~This 12-inch shallow subwoofer handles 1500 watts max., 400 watts nominal power, and delivers deep bass with top-notch sound quality thanks to features like Pioneer's extremely strong and lightweight Interlaced Basalt/Carbon Fiber Reinforced IMPP Cone.
Pioneer's Shallow Series SubsLean and Mean "ib-FLAT" Install Anywhere |
TS-SW3001S2 FeaturesInterlaced Basalt/Carbon Fiber Reinforced IMPP Cone 3-Layer Radial Surround Spring-Compression Binding Posts Add Newly Designed Spoke Grilles | This 12-inch shallow subwoofer handles 1500 watts. |
TS-SW3001S2 Specs
| Size: | 12-Inch |
| Woofer Cone Material: | Interlaced Basalt/Carbon Fiber Reinforced IMPP Cone |
| Surround: | 3-Layer Fiber Woven Radial Surround with M-shape Cross-section |
| Voice Coil: | Aluminum 6 Layer, Long Voice Coils |
| Voice Coil Wire: | Aluminum |
| Voice Coil Bobbin: | Phenol Resin Coated Glass Cloth |
| Magnet Construction: | Strontium |
| Basket Design: | Cast Aluminum Basket with Fin-Shaped Design |
| Gasket: | Rubber |
| Wire Terminals: | Silver Spring Compression Terminal |
| Watts MAX. Music Power: | 1500 Watts |
| Watts Nominal Power Handling: | 400 Watts |
| Frequency Response: | 20 ~~ 230Hz |
| Sensitivity: | 93dB |
| Ohm Rating: | 2 ohm |
| Recommended Enclosure: | 0.5 ~~ 1.0 Cubic Feet |
| Dimensions: | 13" x 3-7/8" |
| Mounting Depth: | 3-1/4" |
| Accessory Grill: | UD-G308 |
Pioneer Car Audio Systems
Pioneer's Mobile Business Group is known for offering the kind of in-car products that make driving more enjoyable by offering high quality audio and video, seamless connectivity and ease-of-use. Its focus is on the development of new digital technologies including audio video, navigation and satellite radio, while maintaining its strong heritage in products for car audio enthusiasts and sound competitors.What's in the Box
Pioneer TS-SW3001S2 Subwoofer, Mounting Screws/Washers, Installation Guide~- 12-inch Shallow Series subwoofer with 1500 Watts maximum (400 nominal) power handling
- Basalt/carbon fiber reinforced IMPP cone with fiber-woven radial surround
- 2-ohm single voice coil design
- 20 Hz to 230 Hz frequency response with 93 dB sensitivity
- 3-1/4-inch mounting depth
More About Pioneer TS-SW3001S2 12-Inch Shallow Subwoofer with 1500 Watts Max Power
Master include just announced their own new choice of inexpensive automobile stereos that are set for being produced throughout mid-February. The revolutionary multimedia system organisations certainly are a elegant array, designed with genius, to hide your activity requires traveling with no using your own dvds (CDs & DVDs) traveling with you.Made to meet your needs, your MVH-7300 in addition to MVH-8300BT are created tailored for an individual along with your preferred multimedia system form. Contrary to previous stereo audio models that have been tied to the favorable outdated mp3 music player, this MVH-7300 and MVH-8300BT can certainly tap into numerous multimedia kinds, including:
-SD Cards,
-SDHC cards (large SD charge cards from 32gb),
-USB,
-And Lightweight Aux in multimedia resources.
The actual 7300 also can access DivX online video media playback via SD or perhaps USB sources, rendering it some sort of stereo of which features many contemporary enjoyment features.
The modern MVH sequence in addition benefits from the full coloring TFT monitor, which is often designed for a own fashion, while using the history along with colour scheme transforming operate. Not just should it provide you with greatest model, the front slot machine game enables you to slot machine game the SD or maybe USB within along with engage in MP3 FORMAT data, WMA and i-tunes AAC records.
Pioneer usually do not give up top quality to be replaced by model while they have sophisticated their particular stereo high quality simply by including a professional Noise Retriever, which usually restores the facts regarding tunes that is certainly often shed inside compression setting regarding files, helping you to still find excellent audio audio with no using your entire room in your mp3. As well as, a good 8 music group equalizer means that you can change your audio in line with your requirements. Leading have achieved it simple that you construct your vehicle audio system piece by piece by adding excessive volt pre-amp results with regard to external sound system and subwoofers.
Engineering smart, the new Leader array will be rather well put together, as it can certainly gain access to content, blog and videos by way of a linked iphone or perhaps ipod touch making use of Request manner. Request manner means that you can hear net r / c, admittance games, video lessons along with guitar simulators. The particular MVH-8300BTmodel additionally involves Wireless Bird mode, enabling you to listen closely with the audio system whilst speaking from the outer phone speaker.
Which has a 7 technique rotary commander, the actual Leading MVH variety allows you to leap through selections, new music, databases and many others, entirely making use of just one helpful switch.
The MVH-7300 along with MVH-8300BT incorporate yummy seems to be as well as design, together with reality, high quality along with the latest in engineering. Consequently what ever your best multimedia forms, it is possible to connect the idea upward in addition to connect with the most recent Leader vehicle sound programs.
No comments:
Post a Comment