Car Audio See Pioneer TS-D1702R 6.75 In. 2-Way Speaker with 280 Watts Max. Power Details
Product Description
Pioneer Ts-D1702R 6.75-Inch 2-Way Speakers
Amazon.com
These 6-3/4-inch, two-way speakers from Pioneer deliver 280 Watts of maximum power (60 Watts nominal). They feature rock-solid woofers, literally--basalt fiber is interwoven with aramid for a cone that is extremely rigid and lightweight, for serious sound integrity. Pioneer's rear chamber tweeter enclosures boast an extended mid-range frequency, which means improved vocal imaging. And the built-in crossover ensures a smooth response from both.
The Pioneer D-SeriesD-Series speakers transform an ordinary in-car listening experience into an extraordinary one. Crafted to cater to those with an ear for exceptional audio, the D-series brings you the latest technological advances in sound engineering, including the world's first cone comprised of Basalt volcanic rock fibers. Powerful, solidly constructed, and easy to install, D-Series speakers accurately capture the magic of an artist's live performance. |
TS-D1702R FeaturesDual-Layer IMX (Injection Molded Matrix) Aramid/Basalt Fiber Composite Cone Rear Chamber Tweeter Enclosure High-Quality Crossover Smooth Off-Axis Response | Two-way speakers with 280 watts power handling. |
TS-D1702R Specs
| Woofer Cone Material: | Dual-Layer IMX Aramid/Basalt Fiber Composite Cone |
| Surround: | Butyl Rubber for Smoother Response |
| Voice Coil Bobbin: | Glass-Imide |
| Voice Coil Wire: | OFC Copper |
| Damper: | Aramid Fiber |
| Tweeter: | 1-1/8" Soft Dome with Magnetic Fluid and Neodymium Magnet |
| Rear Chamber Tweeter Design: | Rear Chamber Design for Lower Crossover Frequency |
| Basket Design: | Full Depth Basket for Rich Bass Response |
| Wave Guides: | Wave Guides For Dispersion Control |
| Built-in Passive Crossover: | -6dB/Oct. LPF, -12dB/Oct. HPF |
| Speaker Grille: | Included |
| Watts MAX. Music Power: | 280 Watts |
| Watts Nominal Power Handling: | 60 watts |
| Frequency Response: | 30 Hz to 32 kHz |
| Sensitivity (1W/1m): | 88 dB |
| Ohm Rating: | 4 |
| Mounting Depth: | 2-3/4" (65.4 mm) |
Pioneer Car Audio Systems
Pioneer's Mobile Business Group is known for offering the kind of in-car products that make driving more enjoyable by offering high quality audio and video, seamless connectivity and ease-of-use. Its focus is on the development of new digital technologies including audio video, navigation and satellite radio, while maintaining its strong heritage in products for car audio enthusiasts and sound competitors.What's in the Box
Pioneer TS-D1702R Two-Way Speaker (Pair), Mounting Hardware, Installation Guide- 6-3/4-inch two-way speakers with 280 watts maximum power handling (60 watts nominal)
- Woofers feature dual-layer IMX aramid/basalt fiber composite cone with butyl rubber surround
- 1-1/8-inch soft-dome tweeters with magnetic fluid and neodymium magnet
- Built-in crossover with -6dB/octave low-pass and -12dB/octave high-pass filters
- 30 Hz to 32 kHz frequency response with 88 dB sensitivity
More About Pioneer TS-D1702R 6.75 In. 2-Way Speaker with 280 Watts Max. Power
There could be conditions any time something will go incorrect from the differing of the auto music. There are several approaches to repair it but it really requires tools. These resources could possibly be basic but the consumption must be identified prior to they might be used for repairing. If your methods are incorrectly employed, they could lead to harm additionally. Consequently this information works with many information regarding automobile audio instrument installing products.The various tools usually are thought as a couple of instruments which are used by the particular restoring with the tools. If just one determines to change the gamer, they shall be from the need to have with this setting up kit, that has every one of the required instruments for your installing.
Different capabilities it has tend to be the installation of various parts in the speakers. The sound recording player acquired quite a few areas such as the receivers, DVD changers plus the audio speakers. There're essentially customized to run every single section of the process. It offers this glue together with large power regarding repairing or even fixing distinct parts or perhaps electrical wires. Your soldering straightener carries a difficult functionality of soldering some part.
There are lots of varieties of these installment systems you can find. Many people be determined by your brand name as well as use. There's a wide range on this plus the finest depending on the need may be decided on. In particular, the particular receivers can be fitted while using the set up the dash diet system. This wiring funnel is needed intended for acquiring a group of electrical wires which enable it to possibly be quickly modified any time changing the item with one more unit. There are antenna connectors regarding updating the actual antennas inside car. Additionally, there are the adapters which have been useful for renovating the music system with speaker levels for the RCA degree.
The actual top features of this particular range from the power to amplify the actual audio. And also this tends to make accomplishing this involving set up really easy in which any individual can perform the idea. There are special resources for that doing away with from the airwaves. It merely needs to be put into your pai gow poker. The installment methods for that wire connections can assist the actual setting up be done without having obtaining cables entangled. Your wedge instruments tend to be some others which have a certain shape so the consumer can easily wedge the particular music pieces in the comparatively smaller location.
There are numerous concerns for your methods. These should be based on the style of the vehicle or at least the the head unit that may be installed. It is usually checked for his or her technical specs in case it is usually for ones objective.
Some of you may not become skilled throughout using the set up instruments. In these cases, it is always a good idea to use this guides for the recommendations. The radio of diverse models differs within characteristics. The several cables should be treated carefully.
Therefore this information gives many details about automobile sound recording device installation systems about the functions, considerations that must be carried out just before purchasing that, all the sorts offered as well as the warnings that will should be dealt with just before utilizing it.
No comments:
Post a Comment