Car Audio See Pioneer TS-W303R 12" 4-Ohm Subwoofer Details
Product Description
The Pioneer TS-W303R 12 In. Component Subwoofer with 1200 Watts Max. Power has been upgraded with a bold new look, new features for stronger performance, and a big increase in power handling. Get great performance using either a sealed or ported enclosure. This subwoofer handles an impressive 1200 watts max. (250 watts nominal power), and features Pioneer's extremely strong and lightweight IMPP Composite Cone Woofer, for improved sensitivity and reduced distortion. 250 watts nominal power, 1200 watts max. music power|4 ohm single voice coil design|Recommended enclosure use: 0.85 ~ 1.75 cubic feet|6 layer, long voice coil|Woofer cone material: IMPP composite and paper|Urethane surround|Damper (Spider): Nomex|Damper ring|Magnet construction: Strontium (32 oz.)|Stamped basket with magnet cover
Amazon.com
The 12-inch TS-W303R handles an impressive 1200 watts max. (250 watts nominal power), and features Pioneer's extremely strong and lightweight IMPP Composite Cone Woofer, for improved sensitivity and reduced distortion.
Pioneer's Champion Series SubsSuperior Sound and Savings Powerful Performance Installation Flexibility |
TS-W303R FeaturesLightweight Composite IMPP Cone Urethane Surround Six-Layer Voice Coil Spring-Compression Binding Posts Add Newly Designed Spoke Grilles | 12-inch component subwoofer with 1200 watts max power. |
TS-W303R Specs
| Size: | 12-Inch |
| Woofer Cone Material: | IMPP Composite & Paper |
| Surround: | Urethane |
| Voice Coil: | 6 Layer, Long Voice Coil |
| Voice Coil Wire: | Copper |
| Damper (Spider): | Nomex |
| Magnet Construction: | Strontium (32oz) |
| Basket Design: | Stamped Basket with Magnet Cover |
| Gasket: | Molded |
| Wire Terminals: | Integrated Single-Sided Silver Compression Terminals |
| Watts MAX. Music Power: | 1200 Watts |
| Watts Nominal Power Handling: | 250 Watts |
| Frequency Response: | 20 ~ 180Hz |
| Sensitivity: | 95dB |
| Ohm Rating: | 4 ohm |
| Recommended Enclosure: | 0.85 ~ 1.75 Cubic Feet |
| Dimensions: | 12-7/8" x 6" |
| Mounting Depth: | 5-1/4" |
| Accessory Grill: | UD-G308 |
Pioneer Car Audio Systems
Pioneer's Mobile Business Group is known for offering the kind of in-car products that make driving more enjoyable by offering high quality audio and video, seamless connectivity and ease-of-use. Its focus is on the development of new digital technologies including audio video, navigation and satellite radio, while maintaining its strong heritage in products for car audio enthusiasts and sound competitors.What's in the Box
Pioneer TS-W303R Subwoofer, Mounting Screws/Washers, Installation Guide- Features -
- BlueTrack Technology - Microsoft BlueTrack Technology combines the power of optical with the precision of laser for remarkable tracking on virtually any surface.
- Comfort and durability - Rubber side grips and a contoured shape for either hand. Dust-resistant design allows you to track confidently.
- 5 Customizable Buttons - Reassign any button to fit your needs. Quick access to the media, programs, and files you use most often.
- Tilt Wheel - Easy horizontal and vertical scrolling.
More About Pioneer TS-W303R 12" 4-Ohm Subwoofer
iPods are usually the most profitable innovations if not probably the most effective innovations within the last 10 years, Their considered one of an exceptionally number of creations of which transcends many years. Around my family I've got one, the mother and father include a couple and also my personal grandpa and grandma get one (Admittedly that they fight to use it sometimes). However this kind of displays the particular desirability, use-ability as well as performance of which. Due to this creation The probable in a decade most of the oceans audio variety will likely be a digital, using very few singles & albums launched upon DISC as well as another bodily press. Being mindful of this their important to know today what exactly impression this can possess in the present and even more therefore in the future.There's a developing development from the auto sound recording and enjoyment market place for connecting the actual ipod in the enjoyment technique, from the automobile stereo audio. This will give access regarding all of your current favorite audio in addition to video clips (where compatible) with the effect of any key. By using they you might be answerable for what you focus on, when you want to hear this, without having to change 100s of Cd albums to switch coming from artisan to artisan.
A lot of aftermarket producers previously deliver this purpose using newer stereo audio runs. Nonetheless the great majority automobile entrepreneurs tend not to want to take away the unique stereo system apparatus along with substitute through an aftermarket comparative. This is more obvious with regards to the harder magnificent as well as account manager cars owners like Audi, since it is more challenging to help combine aftermarket devices to the more expensive along with suitable indoor. In case this is the scenario for you you'll find far more options available compared to possibly you have idea.
ipod Automobile systems are for sale for manufacturing plant equipped radios, among the finest are generally Dension as well as the YOU equal Cube. The unit join in the DVD changer typically that comes with the back from the music system. While attached they emulate the particular COMPACT DISC changer yet allow you to be connected you ipod touch into your technique. Through here you possibly can command the audio models from your car tyre controls or through the stereo & get around again in addition to onward through cds as it retains you mp3 player billed along with all set intended for when you depart your vehicle.
Kits are available for these Audi Radios,
Refrain, Chorus II, Chorus Gen2, Live show, Show II, Concert Gen2, Symphony, Symphony II, Symphony Gen2, Navigation In addition RNS-D, Nav RNS-E, Navigation RNS-Low
Individual products are required for that MMI, MMI Standard fiber optic systems.
No comments:
Post a Comment